2020. május 29.

  • Az EBA Iránymutatásai létfontosságúak a hitelezési standardok és az eszközminőség jövőbeni megerősítéséhez.
  • Az Iránymutatások összefogják a prudenciális normákat és a fogyasztóvédelmi kötelezettségeket, valamint a pénzmosás- és terrorizmus finanszírozás megelőzési, és az ESG megfontolásokat.
  • Az EBAa hitelképesség jobb értékelésével kapcsolatos elvárásai minden olyan bankra vonatkoznak, amely hitelt kínál a fogyasztóknak, a kkv-knak és a vállalatoknak, valamint egyéb hitelezőkre, akik hitelt nyújtanak a fogyasztóknak.
  • Az EBA egyensúlyt teremt azon igények között, hogy a bankok ma az alapvető működésre összpontosítsanak, miközben megerősítik a jövőbeni hitelezésüket azáltal, hogy 2022 júniusáig átmeneti intézkedéseket vezet be az újratárgyalt hitelekre vonatkozóan.

Az Európai Bankhatóság (EBA) közzétette a hitel keletkeztetésről és a nyomon köveItésről szóló ránymutatását, amely az intézményektől elvárja, hogy szilárd és prudens standardokat dolgozzanak ki az újonnan keletkeztetett hitelek megfelelő értékelése érdekében. Az Iránymutatások célja továbbá annak biztosítása, hogy az intézmények gyakorlatai összhangban legyenek a fogyasztóvédelmi szabályokkal, és tiszteletben tartsák a fogyasztókkal szembeni tisztességes bánásmódot.

Az EBA szabályozási gyakorlatában ez az Iránymutatás először ötvözi a prudenciális és fogyasztóvédelmi perspektívákat, amelyek a fogyasztók, a kkv-k és a vállalatok stabil és fenntartható hitelezésének középpontjában állnak. A COVID-19 világjárvány összefüggésében az intézményeknek fenn kell tartaniuk a megfelelő hitelkockázat-kezelési és nyomonkövetési normákat, amelyek elengedhetetlenek a gazdaságnak nyújtott hitelezés támogatásához. A jelenlegi körülmények kezelése érdekében az új Iránymutatások további átmeneti időszakokat tartalmaznak a nemrégiben újratárgyalt kölcsönökre vonatkozóan, hogy segítsék az intézményeket az azonnali operatív prioritásaikra történő jobb összpontosítás érdekében" – mondta José Manuel Campa, az EBA elnöke.

Az Iránymutatások meghatározzák a hitelkeretek keletkeztetésére és teljes életciklusuk során történő nyomonkövetésére vonatkozó belső irányítási szabályokat. Az Iránymutatás különösen a belső irányításról szóló EBA -iIránymutatások követelményeire építve pontosítja a hiteldöntési folyamatot, beleértve az automatizált modellek alkalmazását is.

Az Iránymutatások követelményeket határoznak meg a hitelfelvevők hitelképességének értékelésére, valamint az ilyen értékelések céljából történő információ- és adatkezelésre vonatkozóan. Ezekben a követelményekben az Iránymutatások összefogják az EBA prudenciális és fogyasztóvédelmi célkitűzéseit.

Az EBA a meglévő nemzeti tapasztalatokra építve dolgozta ki ezeket az Iránymutatásokat, orvosolva az intézmények hitelnyújtási politikájának és -gyakorlatának a múltbeli tapasztalatok által kiemelt hiányosságait. Ez az Iránymutatás ugyanakkor tükrözi a hitelnyújtással kapcsolatos közelmúltbeli felügyeleti prioritásokat és szabályozási fejleményeket, beleértve a környezetvédelmi, szociális és irányítási tényezőket, a pénzmosás és terrorizmus finanszírozás elleni küzdelmet, valamint a technológiaalapú innovációt.

Alkalmazási időpont és végrehajtási időszak

Az Iránymutatást 2021. június 30-tól kell alkalmazni. Az intézmények azonban egy sor átmeneti intézkedés előnyeit élvezhetik: (1) Az Iránymutatások a már meglévő, de a hitelfelvevőkkel újratárgyalást vagy szerződésmódosítást igénylő hitelekre és előlegekre 2022. június 30-tól alkalmazandó, és (2) az intézmények számára lehetővé válik, hogy 2024. június 30-ig orvosolják az esetleges adathiányokat, és kiigazítsák nyomonkövetési kereteiket és infrastruktúrájukat. A meghosszabbított átmeneti időszak ellenére az EBA megjegyzi, hogy minden hitelkeletkeztetés hatékony kockázatfelügyeletet és -kezelést igényel.

Az EBA felhívja továbbá az illetékes hatóságokat, hogy ítélőképességük szerint járjanak el, pragmatikusan és arányosan ellenőrizzék az Iránymutatások végrehajtását, figyelembe véve azokat az operatív kihívásokat és prioritásokat, amelyekkel az intézmények a COVID-19 világjárvány miatt szembesülhetnek, miközben elősegítik a gazdaság helyreállítási erőfeszítéseket.

Jogalap és háttér

Az EBA az 1093/2010/EU rendelet 16. cikkével összhangban, a nemteljesítő hitelek magas szintjének kezeléséről szóló európai tanácsi cselekvési tervre válaszul kidolgozta a hitel keletkeztetésről és nyomon követésről szóló Iránymutatásokat. Az Európai Tanács 2017. júliusi cselekvési tervében felkérte az EBA-t, hogy „dolgozzon ki részletes iránymutatásokat a bankok hitel keletkeztetéséről, nyomon követéséről és belső irányításáról, amelyek különösen olyan kérdésekkel foglalkozhatnak, mint az átláthatóság és a hitelfelvevők hitelképességének értékelése”.

Ez az Iránymutatás lefekteti a 2013/36/EU irányelv 74. cikkének (1) bekezdésében meghatározott belső irányítási szabályokat, eljárásokat és mechanizmusokat, az irányelv 79. cikkében meghatározott hitelkockázati és partnerkockázati követelményeket, valamint a fogyasztó hitelképességének értékelésére vonatkozó követelményeket, a 2014/17/EU irányelv 6. fejezetében és a 2008/48/EK irányelv 8. cikkében meghatározottak szerint.

Az Iránymutatás az EBA által 2015 júniusában kiadott, az MCD (EBA/GL/2015/11v) szerinti hitelképesség-értékelésről szóló EBA iránymutatások helyébe lép, amelyek a hitel keletkeztetésről és -nyomonkövetésről szóló Iránymutatás alkalmazásának időpontjától kezdődően hatályukat vesztik.

DOKUMENTUMOK

LINKEK