2021. január 21.

Az Európai Bankhatóság (EBA) két végleges szabályozási technikai standardtervezetet (RTS) tett közzé (i) az azon alkalmazottak kategóriáinak meghatározására vonatkozó kritériumokról, akik szakmai tevékenysége jelentős hatást gyakorol a befektetési vállalkozás kockázati profiljára vagy az általuk kezelt eszközre („kockázatvállalók”), és (ii) azokról az instrumentumosztályokról, amelyek megfelelően tükrözik a befektetési vállalkozás hitelminőségét, valamint a változó javadalmazás céljából alkalmazható lehetséges alternatív megoldásokról. Ezen RTS-ek célja, hogy az EU területén az egységes megközelítés biztosítása érdekében meghatározzák és harmonizálják az ilyen alkalmazottak azonosításának kritériumait, valamint a változó javadalmazás céljára használt eszközöket vagy alternatív megoldásokat.

RTS a lényeges kockázatvállalók azonosítására

A kockázatvállalókat az RTS-ben meghatározott minőségi és mennyiségi kritériumok kombinációja alapján kell azonosítani. Az összes kockázatvállaló azonosításának biztosítása érdekében az alkalmazottakat az alapján azonosítják, hogy lényeges hatással vannak-e az intézmény kockázati profiljára, amennyiben megfelelnek az RTS-ben szereplő minőségi vagy mennyiségi kritériumok legalább egyikének, vagy – szükség esetén üzleti modelljük sajátosságai miatt – további belső kritériumoknak.

A konzultációs időszak során kapott visszajelzéseket követően a minőségi kritériumokat felülvizsgálták az arányosság alkalmazásának fokozása érdekében. Az RTS végleges tervezete azt is tisztázza, hogy a kritériumokat hogyan kell egységes szerkezetbe foglalni és egyedi alapon alkalmazni. Végül a mennyiségi követelmények alkalmazásáért járó díjazás összegének kiszámítása terén némi rugalmasságot vezettek be a tőkekövetelmény-irányelvben (CRD) alkalmazott javadalmazási kerethez hasonlóan.

Emellett a legmagasabb javadalmazási kritériummal rendelkező alkalmazottak 0,3 %-át csak az 1000 főt meghaladó alkalmazottal rendelkező vállalkozások alkalmazzák a kisvállalkozások terheinek csökkentése érdekében. A mennyiségi kritériumok azon a megcáfolható feltételezésen alapulnak, hogy az alkalmazottak szakmai tevékenysége jelentős hatást gyakorol a befektetési vállalkozás kockázati profiljára vagy az általa kezelt eszközre.

RTS az eszközök használatáról és a kockázatvállalók változó javadalmazására vonatkozó lehetséges alternatív intézkedésekről

Az RTS végleges tervezete követelményeket vezet be a befektetési vállalkozások számára a alapvető kiegészítő tőkeinstrumentumokra, a járulékos tőkeinstrumentumokra és a változó javadalmazás céljára használt egyéb eszközökre vonatkozóan annak biztosítása érdekében, hogy azok megfelelően tükrözzék a befektetési vállalkozás hitelminőségét, valamint abból a célból, hogy meghatározzák a változó javadalmazás kifizetésére vonatkozó lehetséges alternatív szabályokat, abban az esetben, ha a befektetési vállalkozások nem bocsátják ki a befektetési vállalkozásokról szóló irányelv (IFD)  32. cikkében említett eszközök egyikét sem.

Az RTS rendelkezései összhangban vannak a CRD szerinti, a javadalmazás változó összetevőjébe beszámítható eszközosztályokat meghatározó 527/2014/EK felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelettel annak biztosítása érdekében, hogy különösen a hitelintézetek és a befektetési vállalkozások csoportjai közös eszközkészletet alkalmazhassanak javadalmazási céllal.

Jogi alapok

Az (EU) 2019/2034 irányelv 30. cikkének (4) bekezdése és 32. cikke (1) bekezdésének j) pontja alapján az EBA-t megbízták azzal, hogy az Európai Értékpapír-piaci Hatósággal (ESMA) együttműködve dolgozzon ki végleges RTS-tervezetet azon alkalmazottak kategóriáinak meghatározására, akiknek szakmai tevékenysége jelentős hatást gyakorol az általa kezelt befektetési vállalkozás vagy eszköz kockázati profiljára; és az RTS-tervezet kidolgozása a 32. cikk (1) bekezdése j) pontjának iii. alpontjában meghatározott feltételeknek megfelelő instrumentumosztályok meghatározása, valamint a 32. cikk (1) bekezdésének k) pontjában meghatározott lehetséges alternatív intézkedések meghatározása céljából.

DOKUMENTUMOK

LINKEK