2025. április 30.
Az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) közzétette a 2025. áprilisi Biztosítási Kockázati Jelzőrendszert (Insurance Risk Dashboard), amely a 2024. negyedik negyedévi Szolvencia II adatokon és a 2025. első negyedévi piaci adatokon alapul. A főbb megállapítások szerint az európai biztosítási szektor kockázatai stabilak és összességében közepes szinten vannak, van azonban néhány sebezhető pont, amelyek a magas geopolitikai bizonytalansággal összefüggő folyamatos piaci volatilitásból erednek.
A globális makrogazdasági kockázatok továbbra is közepes szinten maradnak, a GDP-növekedés enyhén csökken, az inflációs előrejelzések pedig emelkednek. A jövőre nézve a geopolitikai bizonytalanság és fragmentáció negatívan befolyásolhatja a makrogazdasági helyzetet.
A hitelkockázatok 2025 márciusa során változatlanok maradtak, a kamatfelárakban minimális mozgás jelentkezett, és csak kis mértékű eltolódások voltak tapasztalhatók a befektetési allokációkban. A portfólió minősége magas szinten maradt, annak ellenére, hogy a gyengébb minősítésű eszközök aránya kissé emelkedett. Április elején a kamatfelárak enyhén növekedtek, mivel a pénzügyi piaci szereplők újraértékelték a kockázati prémiumokat.
A piaci kockázatok továbbra is magasak a kötvények és részvények nagy volatilitása mellett, a kockázati kilátások pedig romlanak. A biztosítók kissé növelték kötvénykitettségüket, míg a részvényállományuk változatlan maradt. Az ingatlanárak csökkentek, de a biztosítók kitettsége korlátozott maradt. Áprilisban az amerikai vámtarifák bejelentése heves piaci reakciókat váltott ki. Bár a piacok némileg stabilizálódtak, a magas szintű politikai bizonytalanság miatt további eszközár-korrekciók várhatók.
A likviditási kockázatok közepes szinten maradtak. A készpénzállomány továbbra is stabil maradt, a cash-flow pozíciók pedig pozitívak maradtak. A biztosítók likviditási mutatói kissé emelkedtek, annak ellenére, hogy 2024 negyedik negyedéve végén a törlési arány továbbra is magas szinten maradt. A derivatívák tekintetében, bár a biztosítási szektor eddig rugalmasan reagált a likviditási igényekre, a hatékony likviditásmenedzsment továbbra is kulcsfontosságú a jelenlegi környezetben felmerülő potenciális új piaci sokkhatások kezelése szempontjából.
A fizetőképességi és jövedelmezőségi kockázatok változatlanok maradtak. A fizetőképességi mutatók 2024 utolsó negyedévében stabilak voltak, de a különböző szegmensekben előfordultak enyhe eltérések. A jövedelmezőség vegyes jeleket mutatott: egyes megtérülési mutatók javultak, míg mások romlottak. A nem életbiztosítási kombinált arány változatlan maradt.
A pénzügyi összekapcsolódásokból eredő kockázatok változatlanok maradtak. A bankokkal, viszontbiztosítókkal és derivatívákkal szembeni kitettségek alig változtak, a viszontbiztosításba adott kockázatok pedig változatlanok maradtak.
A biztosítási kockázatok szintén változatlan szinten voltak, az élet- és nem életbiztosítási díjbevételek növekedése mellett a veszteséghányad enyhén csökkent.
A piaci hangulat továbbra is közepes kockázati szinten maradt. Az életbiztosítók márciusban felülteljesítették a piacot, azonban áprilisban az európai biztosítási részvények forgalma visszaesett, tükrözve az általánosabb piaci trendeketó.
Az ESG-kockázatok stabilak voltak, de a kilátások romlottak. A zöld kötvények kitettsége nőtt, míg az éghajlatérzékeny eszközöké csökkent. A jelenlegi geopolitikai helyzetben a változó környezetvédelmi megállapodások további kihívásokat jelentenek a hosszú távú fenntarthatósági célok elérésében.
A kiber- és digitális kockázatok közepes szinten maradtak, bár a kilátások romlottak. A fenyegetésérzékelés fokozódott, és a geopolitikai feszültségek továbbra is kulcsfontosságú tényezők maradnak.
Háttér
A Szolvencia II adatokon alapuló biztosítási kockázati jelzőrendszer a 2024 harmadik negyedévétől 2023 végéig terjedő időszakra vonatkozó kockázati mutatók segítségével foglalja össze az európai biztosítási szektor főbb kockázatait és sebezhető pontjait. Az adatok 93 biztosítói csoporttól és 2153 egyedi biztosítótól származó pénzügyi stabilitási és prudenciális jelentésen alapulnak. A Szolvencia II információkat 2025. március végi piaci adatok egészítik ki.