2022. április 29.
Az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) közzétette az Európai Bizottság számára a lakossági befektetők védelméről szóló, a biztosítási alapú befektetési termékek (IBIP-ek) értékesítésével kapcsolatos szakvéleményét tartalmazó jelentését.
Az EIOPA főbb megállapításai azokon a területeken, amelyekkel kapcsolatban a Bizottság a tanácsadási felhívásában felkérte az EIOPA-t, a következők:
1) A fogyasztói elkötelezettség javítása a jobb tájékoztatás útján (ideértve a digitálisakat is)
- Az EIOPA úgy látja, hogy jelentősen csökkenthető a meglévő keretszabályozásból adódó ismétlődő tájékoztatás. Az IBIP-ek tekintetében az uniós szinten jelenleg érvényes időszakos tájékoztatások javítása érdekében az EIOPA egy az ügyfelek rendelkezésére bocsátandó „éves nyilatkozat” kidolgozását ajánlja. Összességében az EIOPA úgy látja, hogy a digitális korszaknak megfelelő, megerősített felügyeleti keretrendszerre épülő, valóban fogyasztóbarát tájékoztatások felé kell elmozdulni. A fogyasztói tájékoztatók kialakításakor a kiindulópontot a magatartáskutatásnak és a fogyasztói tesztelésnek kell képeznie.
2) Az új digitális eszközök és csatornák által jelentett kockázatok és lehetőségek értékelése
- Jelenleg az IBIP-ek értékesítésére használt digitális eszközök és platformok piaca csak egyes nemzeti piacokra korlátozódik, de az EIOPA úgy látja, hogy a megfelelő keretszabályok és feltételek mellett a jövőben tovább fejlődhet az IBIP-ek értékesítésére használt digitális platformok és a nyílt biztosítások piaca.
3) Az értékesítési folyamat során felmerülő káros összeférhetetlenségek kezelése
- Az EIOPA úgy véli, hogy többet kell tenni a termék életciklusa során felmerülő káros összeférhetetlenségek kezelése érdekében. Az EIOPA az ösztönzők kifizetésének/elfogadásának szabályozása kapcsán számos különböző szakpolitikai lehetőség előnyeit és hátrányait ismertette. Az EIOPA szükségesnek tartja az ösztönzőkre vonatkozó meglévő szabályok fejlesztését, és úgy véli, hogy a különböző lehetőségek kombinációja is konkrét előnyökkel járhatna.
4) A megfizethető és hatékony értékesítési folyamat előmozdítása
- Az EIOPA azon a véleményen van, hogy az „igények és szükségletek” teszt és alkalmasságértékelés hatályát illetően nagyobb egyértelműségre van szükség. A tanácsadási folyamat egyszerűsítése, különösen a pénzügyi termékek értékesítésének folyamatban lévő digitális átalakulását és az értékesítési folyamat további automatizálását figyelembe véve, előnyökkel járhat, de sajátos kihívásokat is rejt magában. A felügyeleti konvergencia megteremtését célzó további tevékenység segíthet annak elérésében, hogy a nemzeti piacokon arányosan ugyanazokat a szabályokat alkalmazzák a tanácsadási folyamatra.
5) A komplexitás hatásának értékelése a lakossági befektetési termékek piacán
- Az EIOPA úgy látja, hogy koherensebbé kell tenni a jelenlegi szabályozási követelményeket annak megállapítására, hogy mely termékek minősülnek összetettnek. Szeretnék, ha az IBIP-ek termékkomplexitásának és költséghatékonyságának mérlegelésekor világosabb fogalmat alkotni a célokról, és megfelelően figyelembe venni a termék életciklusának különböző szakaszaiban a komplexitás szintjét és az IBIP-hez kapcsolódó sajátosságokat. A termékfelügyelet és -irányítás területén meglévő követelményekhez néhány pontosító javaslatot tettek.
Petra Hielkema, az EIOPA elnöke elmondta: „Alapvető fontosságú, hogy a fogyasztók aktívan részt vehessenek a tőkepiacokon, és bízhassanak a befektetési döntéseikben. Ez csak olyan biztonságos környezetben működhet, amely világos és egyszerű keretszabályokon alapul, valamint lehetővé teszi számukra, hogy megalapozott döntéseket hozzanak. Van lehetőség a jelenlegi keretrendszer javítására. Úgy véljük, hogy javaslataink jó alapot nyújtanak a Bizottság számára a keretrendszer továbbfejlesztéséhez, és ezáltal a lakossági befektetési stratégia célkitűzéseinek eléréséhez.”
Háttér
Az EIOPA jelentése az Európai Bizottság által az EIOPA-nak 2021. július 27-én küldött tanácsadási felhívására válaszul készült, és a Bizottság tőkepiaci unióra vonatkozó cselekvési tervének, pontosabban a lakossági befektetési stratégiájának végrehajtásához kapcsolódik, amelynek célja a fogyasztói eredmények javítása és a fogyasztók tőkepiaci részvételének növelése.
Az EIOPA 2022. január 28. és február 25. között nyilvános konzultációt folytatott a javaslatairól, és 2022. február 18-án nyilvános meghallgatást is tartott. Az EIOPA-nak igen szűk időkereten belül, 2022. április 30-ig kellett e tárgyban szakvéleményt kiadnia.
A „biztosítási alapú befektetési termékek” (IBIP-ek) olyan biztosítási termékek, amelyek lejárati vagy visszavásárlási értéket kínálnak, és amelyeknél a lejárati vagy visszavásárlási érték részben vagy egészben, közvetlenül vagy közvetve, ki van téve a piaci ingadozásoknak. Az IBIP-ek tipikus példái a befektetési egységhez kötött (ún. unit-linked) életbiztosítások, a nyereséggel járó életbiztosítások és a hagyományos életbiztosítások.
Az „ösztönzők” pénzbeli juttatások például jutalékok vagy díjak , vagy nem pénzbeli juttatások például vendéglátási szolgáltatások nyújtása , amelyeket egy biztosítási termék forgalmazásával kapcsolatban fizetnek valamely félnek, vagy kap valamely fél, kivéve az ügyfelet vagy az ügyfél nevében eljáró személyt.