2022. július 20.
Az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) közzétette az ügyfelek fenntarthatósági preferenciáinak, a biztosítási értékesítési irányelv (IDD) szerinti alkalmassági értékelésbe történő integrálásáról szóló iránymutatását .
Az iránymutatás az (EU) 2017/2358 és az (EU) 2017/2359 felhatalmazáson alapuló rendeletnek a fenntarthatósági tényezőknek, kockázatoknak és preferenciáknak a biztosítókra és biztosításértékesítőkre vonatkozó termékfelügyeleti és -irányítási követelményekbe, valamint a biztosítási alapú befektetési termékekre vonatkozó üzletviteli szabályokba és befektetési tanácsadásba történő integrálása tekintetében történő módosításáról szóló 2021. április 21-i, a Bizottság 2021/1257/EU felhatalmazáson alapuló rendeletén [1] (továbbiakban: 2021/1257/EU Rendelet) alapul, és célja, hogy megkönnyítse a 2021/1257/EU Rendelet végrehajtását a nemzeti illetékes hatóságok (NCA-k), valamint a biztosítási alapú befektetési termékekkel (IBIP-ek) kapcsolatos tanácsadást nyújtó biztosítók és biztosításközvetítők számára.
Az EIOPA iránymutatást nyújt azzal kapcsolatban:
- hogyan segíthetnék az ügyfeleket abban, hogy jobban megértsék a „fenntarthatósági preferenciák” fogalmát és befektetési döntéseiket;
- hogyan lehet információkat gyűjteni az ügyfelektől a fenntarthatósági preferenciáikról;
- hogyan lehet az ügyfél preferenciáit a termékekhez igazítani, a fenntartható finanszírozással kapcsolatos közzétételekről szóló rendelet (SFDR) szerinti terméktájékoztatók alapján;
- milyen intézkedések szükségesek a biztosítási alapú befektetési termék alkalmasságának biztosításához; és
- milyen fenntartható finanszírozással kapcsolatos képzés és szakértelem várható el azoktól a biztosításközvetítőktől és a biztosítóktól, amelyek biztosítási alapú befektetési termékekkel (IBIP-ek) kapcsolatos tanácsadást nyújtanak.
Az EIOPA szem előtt tartja, hogy a keretszabályozás és annak mögöttes tartalma mennyire összetett, ezért a könnyebb megértés érdekében diagramokat és folyamatábrákat is alkalmaz az iránymutatásban.
Az iránymutatást a piaci szereplőktől („stakeholders”) kapott visszajelzések összefoglalója egészíti ki, amely a konzultáció során kapott észrevételekkel foglalkozik: ügyfél fenntarthatósági preferenciáinak integrálásáról szóló iránymutatás-tervezetről az év elején tartott nyilvános konzultáció . A konzultációt követően az EIOPA úgy döntött, hogy szünetelteti a fenntarthatósági preferenciák kérdéséről szóló iránymutatásokkal kapcsolatos munkáját, hogy az elkövetkező hónapokban az új jogszabályi kerettel kapcsolatos végrehajtási tapasztalatok alapján további információkat gyűjtsön.
VISSZAJELZÉSEKKEL KAPCSOLATOS ÖSSZEFOGLALÁS LETÖLTÉSE
Háttér
A Bizottság 2021/1257/EU felhatalmazáson alapuló rendelete előírja a biztosítók és biztosításközvetítők számára, hogy az IBIP-ekkel kapcsolatos tanácsadás során az ügyfél fenntarthatósági preferenciáit beépítsék az értékesítési folyamatba. Ennek célja, hogy megakadályozza a megtévesztő értékesítési gyakorlatokat, illetve az IBIP-ek félrevezető állítását, hogy megfelelnek a fenntarthatósági preferenciáknak, miközben ezek a fenntarthatósági preferenciák nem teljesülnek (ún. „zöldrefestés”). Az útmutatót 2022. augusztus 2-tól kell alkalmazni.
A felhatalmazáson alapuló rendelet háromféleképpen határozza meg a „fenntarthatósági preferenciákat”, mint az ügyfél preferenciáit:
- az EU taxonómiájához igazodó beruházások minimális aránya;
- a fenntartható befektetések minimális aránya (a fenntartható finanszírozással kapcsolatos közzétételekről szóló rendeletben meghatározottak szerint); vagy
- a fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt főbb káros hatások figyelembevétele.
A „biztosítási alapú befektetési termékek” (IBIP-ek) olyan életbiztosítási termékek, amelyek lejárati vagy visszavásárlási értéket kínálnak, és amelyeknél a lejárati vagy visszavásárlási érték részben vagy egészben, közvetlenül vagy közvetve, ki van téve a piac ingadozásainak. Az IBIP-ek tipikus példái a unit-linked, befektetési egységekhez kötött életbiztosítások, a nyereségrészesedéssel járó életbiztosítások és a hagyományos életbiztosítások.
Vonatkozó tartalmak
[1] az (EU) 2017/2358 és az (EU) 2017/2359 felhatalmazáson alapuló rendeletnek a fenntarthatósági tényezőknek, kockázatoknak és preferenciáknak a biztosítókra és biztosításértékesítőkre vonatkozó termékfelügyeleti és -irányítási követelményekbe, valamint a biztosítási alapú befektetési termékekre vonatkozó üzletviteli szabályokba és befektetési tanácsadásba történő integrálása tekintetében történő módosításáról szóló 2021. április 21-i, A BIZOTTSÁG (EU) 2021/1257 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE