2025. április 24.
Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA), az EU pénzügyi piacait szabályozó és felügyelő hatósága közzétette a tőkeáttételes alternatív befektetési alapok (AIF-ek) éves kockázatértékelését és a VaR-modellt alkalmazó ÁÉKBV-k kockázatairól szóló első elemzését. Mindkét dokumentum az ESMA magas tőkeáttétellel működő EU-s alapokat bemutató és azok rendszerszintű kockázatait értékelő munkáján alapul.
Míg a legtöbb uniós befektetési alap csak korlátozott mértékben él a tőkeáttétellel, az AIF-ek egy része jelentős mértékben alkalmazza azt, a VaR modellt használó ÁÉKBV-k bruttó tőkeáttételi szintje pedig szintén magas.
A tőkeáttételes AIF-ek kockázatértékelése szerint a fedezeti alapok mutatják a legmagasabb tőkeáttételi szintet, annak ellenére, hogy az EU kollektív befektetési ágazatának csak kis részét képviselik. Az ingatlanalapok egyes országokban nyomás alatt működnek egyrészt az ingatlanárak csökkenése, másrészt a visszaváltások miatt, de általánosságban az ingatlanalap-ágazat uniós szinten ellenálló képesnek bizonyul. A brit állampapír-piacon tőkeáttételes kitettséget vállaló GBP Liability-Driven Investment (LDI) alapok értékelése azt mutatja, hogy a kamatkockázat korlátozása sikeresen növelte az ágazat ellenálló képességét, és egyes alapok esetében még a tőkeáttétel csökkenéséhez is vezetett.
Az ESMA egy új elemzésében arról számol be, hogy a VaR-modellt alkalmazó, kockázati profilú ÁÉKBV-k az összes ÁÉKBV mintegy 8%-át teszik ki. Ezek az alapok heterogén befektetési stratégiákat követnek, és derivatív pozíciók révén növelhetik kitettségüket. Ezen csoporton belül az alapok egy bizonyos alcsoportjának kockázati profilja és jellemzői inkább a fedezeti alapokhoz hasonlítanak; ilyenek például az összetett derivatív kitettség miatt magas bruttó tőkeáttétellel és fokozott piaci érzékenységgel rendelkező alapok. Ezek az alapok általában likviditási egyensúlyhiánynak és az összetettségükkel kapcsolatos kockázatoknak vannak kitéve, így némelyikük kockázata magasabb szintű, mint a fedezeti alapoké. Bár ez az alcsoport kicsi (az ÁÉKBV-szegmens 2%-a), az EU-s fedezeti alapoknál nagyobb kezelt vagyonnal rendelkeznek.
A VaR-modellt alkalmazó ÁÉKBV-k stratégiáinak sokfélesége és a viszonylag sokszereplős alapkezelői bázis a piac dinamizmusát tükrözi, ugyanakkor aláhúzza annak fontosságát is, hogy a kockázatok megfelelő megértése és kezelése érdekében különös felügyeleti figyelmet kell fordítani erre a piaci szegmensre.