2022. június 27.
Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA), az EU értékpapír-piaci szabályozó hatósága közzétette az Európai Bizottsághoz (EB) intézett levelét, amelyben ismerteti az Európai Unióban (EU) működő ESG minősítést nyújtó intézetek piaci struktúrájára vonatkozó információk gyűjtésére irányuló felmérés eredményeit.
Főbb megállapítások
Az ESMA összesen 154 választ kapott, és 59, az EU-ban jelenleg aktív ESG minősítést nyújtó szolgáltatót talált. A válaszok elemzéséből több jellemző és tendencia is kiderült az alábbiak szerint:
ESG minősítést nyújtó szolgáltatók – a piac szerkezete azt mutatja, hogy kevés a nagy méretű, nem uniós szolgáltató, és sok a jelentősen kisebb uniós szervezet. Bár a válaszadó jogi személyek az EU-tagállamok közel felében bír illetőséggel, nagy részük azonban néhány tagállamba tömörül;
Az ESG minősítések felhasználói jellemzően „befektető fizet” alapon kötnek szerződést ezekre a termékekre egyszerre több szolgáltatóval. Azért választanak több szolgáltatót, hogy növeljék a lefedettséget, akár eszközosztály szerint, akár földrajzilag, vagy azért, hogy különböző jellegű ESG értékeléseket kapjanak. A felhasználók által leggyakrabban megjelölt hiányosságok a következők voltak: egy adott iparág vagy meghatározott intézményi típus lefedettségének hiánya, az adatok nem megfelelő részletessége, valamint az ESG minősítést nyújtó szolgáltatók által alkalmazott módszertanok átláthatóságának hiánya. Ugyanakkor az ESG minősítések „kibocsátó fizet” alapon történő nyújtása is megfigyelhető, és a vártnál elterjedtebb volt; és
Az ESG-minősített szervezetek legalább bizonyos szintű erőforrást fordítanak az ESG minősítést nyújtó szolgáltatókkal való kapcsolattartásra, bár ennek mértéke nagyban függ magának a minősített szervezetnek a méretétől. A legtöbb válaszadó a minősítést nyújtó szolgáltatókkal való kapcsolattartásukban bizonyos fokú hiányosságokat emelt ki, leginkább a minősítés alapját, a visszajelzés időzítését vagy a hibák kijavítását érintő átláthatóság szintjét illetően.
A kapott visszajelzések egy fejlődés alatt álló, növekvő piacról tanúskodnak, amelyen a többéves konszolidációt követően néhány nagy, nem uniós székhelyű szolgáltató jelent meg.
A következő lépések
Az ESMA továbbra is támogatni fogja az Európai Bizottságot abban, hogy értékelje az ESG minősítésekre vonatkozó szabályozási biztosítékok bevezetésének szükségességét.