2022. február 16.

Az EU értékpapírpiaci szabályozó hatósága, az Európai Értékpapírpiaci Hatóság (ESMA) egy véleményt ad ki, amely a pénzpiaci alapokról szóló rendelet (MMFR) szerinti uniós pénzpiaci alapok (PPA-k) szabályozói keretrendszeréhez javasolt reformokat tartalmaz. A javaslatok javítani tervezik a PPA-k ellenálló képességét, különösen a változatlan nettó eszközértékű (CNAV) PPA-k likviditása és a rájuk vonatkozó értékhatárok tekintetében.

A javasolt reformok azon tapasztalatok eredményei, amelyeket a PPA-k által 2020 márciusában a Covid19-járvány első kitörésekor elszenvedett jelentős likviditási nehézségeknél tapasztaltak.  Akkor a befektetői visszaváltás mértéke emelkedett a forrásoldalon, miközben ennek megfelelően romlott a pénzpiaci instrumentumok likviditása az eszközoldalon.

Verena Ross ESMA elnök azt mondta:

„A mai napon az ESMA a PPA-rendelet számos változtatását javasolja a PPA-k ellenálló képességének javítása érdekében.   A likviditási nyomás kockázatának csökkentésével e reformok segíteni fognak a pénzügyi piacok stabilitásának javításában.

2020 márciusában a PPA-k a visszaváltási igények növekedése miatt nehézségekkel szembesültek, miközben nehezebbé vált az általuk tartott eszközök értékesítése. Az ESRB javaslataival összhangban levő mai javaslataink célja annak biztosítása, hogy a PPA-k képesek legyenek teljesíteni a befektetők visszavásárlási kérelmeit, és ez a jövőben is így legyen.” 

Az ESMA véleménye a PPA-k ellenálló képességének javítását célzó alábbi kulcsfontosságú szakpolitikai intézkedéseket tartalmazza:

  1. Az állandó nettó eszközértékű (CNAV) PPA-kra vonatkozó értékhatárok kezelése a következők révén:
  2. amortizált bekerülési értéken alapuló módszer alkalmazási lehetőségének megszüntetése alacsony volatilitású nettó eszközértékű (LVNAV) PPA-k számára; valamint
  3. szabályozói küszöbértékek szétválasztása a visszaváltásra vonatkozó felfüggesztések, korlátozások és díjak tekintetében az LVNAV/CNAV PPA-k számára.
  4. Likviditással kapcsolatos kérdések kezelése a következők révén:
  5. legalább egy likviditáskezelő eszköz kötelező rendelkezésre állásának előírása minden PPA számára;
  6. a napi/heti lejáratú likvid eszközök arányainak, valamint az elfogadható eszközök körének módosítása, ideértve azon állampapír-eszközöket is, amelyek a likviditási küszöbértékeknek való megfelelés tekintetében figyelembe vehetők; valamint
  7. likviditási pufferek stresszhelyzetben történő ideiglenes felhasználási lehetőségének figyelembevétele/megerősítése.

Ezenkívül az ESMA kiegészítő reformokat is javasol, amelyek célja a PPA-k válsághelyzetre való felkészülésének elősegítése.  Ide tartozik a beszámolási követelmények és stressztesztelési keretek javítása, a külső támogatásra vonatkozó előírások pontosítása, valamint a PPA-k minősítéséhez kapcsolódó új közzétételi követelmények.

Az ESMA ugyancsak nyilvánosságra hozta a PPA-stressztesztekre vonatkozó iránymutatások éves frissítését.

A következő lépések

Az ESMA elküldte véleményét az Európai Bizottságnak, és szorosan együtt fog működni a Bizottsággal a PPA-rendelet felülvizsgálata során.

A PPA-stressztesztekre vonatkozó iránymutatásokat idén további felülvizsgálatnak vetik alá, különösen azért, hogy figyelembe vegyék a különböző kockázati tényezők közötti kölcsönös összefüggéseket bizonyos piaci helyzetekben. 2022-ben az ESMA nyilvános konzultációt fog tartani e felülvizsgálatról, aminek eredményét még az év vége előtt nyilvánosságra fogja hozni.

Az ESMA angol nyelvű közleménye