2022. szeptember 1.

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA), az Európai Unió értékpapírpiaci szabályozó hatósága közzétette a 2022. évi második Trendek, kockázatok és sérülékenységek (TRV) jelentést. Az Ukrajna elleni orosz háború a már amúgy is növekvő infláció közepette alapvetően befolyásolta az EU pénzügyi piacainak kockázati környezetét, az ESMA hatáskörébe tartozó általános kockázatok pedig továbbra is a legmagasabb szinten vannak.

2022 első felében a pénzügyi piacokon lassú élénkülés volt tapasztalható, nőtt a volatilitás és a piaci korrekciók valószínűsége. A kriptopiacokon nagy értékcsökkenésnek és egy algoritmikus stablecoin összeomlásának lehettünk tanúi, ami ismét rávilágított az ágazat nagy fokú kockázatérzékenységére.

Verena Ross elnök kijelentette:

„A jelenlegi magas inflációs környezet hatással van az egész pénzügyi piacra. A fogyasztóknak gyorsan emelkedő megélhetési költségekkel és számos befektetésük negatív reálhozamával kell szembenézniük. A fogyasztóknak arra is ügyelniük kell, hogy olyan magas kockázatú termékeket népszerűsítő agresszív marketingtevékenység célpontjai lehetnek, amelyek nem feltétlenül megfelelőek számukra.

Ukrajna orosz megszállása továbbra is jelentősen befolyásolja az árupiacokat, ami gyors áremelkedéshez és nagyfokú volatilitáshoz vezet. Ezek likviditási kockázatot jelentenek a kitett szerződő felek számára, és azt mutatják, hogy a szabályos piacok biztosítása érdekében továbbra is fontos a szigorú nyomon követés, ami az ESMA egyik fő célkitűzése.”

Kockázati összefoglaló és kilátások

Az ESMA hatáskörébe tartozó általános kockázatok továbbra is a legmagasabb szinten vannak. A továbbgyűrűző, valamint működési kockázatokat ma már nagyon magasnak értékelik, akárcsak a likviditási és piaci kockázatokat. A hitelkockázat továbbra is jelentős, de várhatóan még tovább fog emelkedni. Az értékpapírpiacokon és az eszközkezelésben továbbra is nagyon magasak a kockázatok. Az infrastruktúrát és a fogyasztókat érintő kockázatok továbbra is nagyfokúak, azonban most már romló kilátásokkal, illetve a környezeti kockázatok is még mindig magasak. Előretekintve, a kockázati források összeadódása továbbra is rendkívül törékeny piaci környezetet eredményez, a befektetőknek pedig fel kell készülniük további piaci korrekciókra.

A jelentés főbb megállapításai a következők:

Piaci környezet: Az orosz agresszió olyan nyersanyag-kínálati sokkot okozott, amely tovább növelte a már korábban is meglévő, a világjárványhoz kapcsolódó inflációs nyomást. A monetáris politika szigorítása is világszerte felgyorsult, a piacok pedig alkalmazkodtak az alacsony kamatlábak időszakának végéhez.

Értékpapírpiacok: A piaci volatilitás, a kötvényhozamok és a kamatfelárak megugrottak, mivel az infláció miatt magasabb kamatlábakra számítottak, a részvényárfolyamok esése megállította a 2020-ban kezdődött fellendülést, valamint élesen emelkedtek a nyersanyagárak is, különösen az energiaárak, amelyek érzékenyen reagáltak a megszállásra, ami hatással volt a határidős földgázárakra és rámutatott a kitett szerződő felek likviditási kockázataira.

Alapkezelés/vagyonkezelés: Ukrajna megszállásának közvetlen hatásai korlátozottak voltak, de a romló makrogazdasági feltételek felerősítették a sérülékenységeket, és a magasabb inflációs várakozások miatt nőtt a kamatkockázat. Az alacsony kamatkörnyezetből való kilépés középtávon kihívást jelent az ágazat számára.

Fogyasztók: A növekvő bizonytalanság és a geopolitikai kockázatok miatt romlott a hangulat. A növekvő volatilitás és infláció kedvezőtlenül hathat sok fogyasztóra, és a viselkedési tendenciák potenciálisan súlyosbíthatják a hatásokat. A háztartások megtakarításai a pandémia idején elért rekordszintről csökkentek.

Fenntartható finanszírozás: Az Ukrajna elleni invázió újabb komoly kihívást jelentett az EU éghajlat-politikai célkitűzései számára, mivel több tagállam a szén felé fordult, hogy ellensúlyozza az orosz fosszilis tüzelőanyag-import csökkenését. Bár az Európai Unió ESG-kötvénykibocsátása visszaesett, és az EU-s ESG-részvényalapok két év óta először tapasztaltak nettó kiáramlást, az ESG-célkitűzéssel rendelkező alapokat ez nagyrészt elkerülte, és a hosszú távú zöld kötvények árazása megfelelőnek bizonyult.

Pénzügyi innováció: A kriptovaluta-piacok értéke 2022 első félévében több mint 60%-kal esett vissza az eddigi csúcsról, a növekvő infláció és a romló kilátások közepette. Az erőteljes eladási hullám, a Terra stablecoin májusi összeomlása és a Celsius kriptohitelező általi fogyasztói kifizetések szüneteltetése tovább növelte a befektetők bizalmatlanságát, és megerősítette az ágazat számos üzleti modelljének spekulatív jellegét.