2020. június 11.

Az Európai Bankhatóság (EBA) közzétette 2019. évi éves jelentését, amely részletesen beszámol a Hatóság által az elmúlt évben teljesített összes munkáról, és előrevetíti a következő év legfontosabb területeit.

2019-ben jelentős változások történtek az EBA-ban, kezdve José Manuel Campa elnöki kinevezésével, valamint a Hatóság Londonból Párizsba történő áthelyezésével. José Manuel Campa az EBA 2019-es munkájával kapcsolatban így nyilatkozott: „Nagyon szerencsés vagyok, hogy erős, egészséges és jól megalapozott szervezetet örököltem, amely technikai szakértelmének köszönhetően egyedülálló módon járult hozzá az európai bankszektor megerősítéséhez és végső soron a közérdek szolgálatához.”

A Bizottság felhívására válaszul az EBA 2019-ben elkészítette a Bázel III keretrendszer EU-n belüli végrehajtására vonatkozó tanácsait. Az EBA tanácsadása során különös figyelmet szentelt azon területeknek, ahol konkrét európai szabályozások létezhetnek, és részletes elemzést nyújtott a reform hatásának üzleti modellek és bankméret alapján történő elemzéséről.

Az EBA munkája során az EU Tanácsa és az Európai Parlament által elfogadott kockázatcsökkentési intézkedésekről szóló szabályozási csomagra is összpontosított, amelyhez az EBA számos megbízást kapott, többek között a nagykockázatokra, a 2. pillérre, a felügyeleti adatszolgáltatásra és közzétételre, a vállalatirányításra és a javadalmazásra, valamint a szanálásra vonatkozóan.

Az európai bankszektor helyzetével kapcsolatos átláthatóság biztosítása a pénzügyi közösség számára 2019-ben is alapvető prioritás maradt. Az EBA elvégezte éves uniós szintű átláthatósági gyakorlatát, amely igazolta az európai bankok erősebb tőkepozícióját és a nemteljesítő hitelek (NPL) folyamatos csökkenését. Az átláthatóság területén egy másik alapvető eredmény az EUCLID véglegesítése volt, és az EBA illetékes hatóságok uniós adatközpontja szerepének megerősítése volt.

Az EBA 2019 során folytatta a fogyasztók és betétesek védelmére irányuló munkáját, és hozzájárult a biztonságos és kényelmes „retail” fizetésekhez az EU-ban.

A pénzügyi innováció és a digitális pénzügyek szintén az EBA tevékenységének középpontjában álltak. A Hatóság iránymutatást adott a bankoknak a felhőszolgáltatásokon keresztül történő kiszervezés és az IKT-kockázatok területén megvalósuló irányítás megerősítése érdekében, és tanácsot adott az Európai Bizottságnak a kiberbiztonságról, valamint az uniós jog kriptoeszközökre vonatkozó alkalmazhatóságáról és alkalmasságáról. Az EBA továbbá közzétette a fenntartható finanszírozásra vonatkozó cselekvési tervét, felvázolva a környezetvédelmi, szociális és irányítási (ESG) tényezőkkel kapcsolatos megbízások teljesítésére vonatkozó megközelítését és ütemtervét.

Végezetül, az EBA alapító rendeletének felülvizsgálata során új hatásköröket kapott a pénzmosás elleni küzdelem területén a szakpolitikák kidolgozásának irányítására, a nemzeti felügyeleti hatóságok erőfeszítéseinek összehangolására és nyomon követésére annak érdekében, hogy az egységes piacon megerősítse a pénzmosás elleni küzdelem gyakorlatát.

Dokumentumok

linkek