2020. június 17.

  • A betétbiztosítók stressztesztjei a betétbiztosítási rendszerek beavatkozásaira való felkészülés eszközévé váltak;
  • Az EBA úgy véli, hogy a betétbiztosítási rendszerek általános ellenálló képessége „megfelelő”, ami a második legjobb elérhető eredmény, és azt jelenti, hogy a betétbiztosítási rendszerek által feltárt hiányosságok valószínűleg nem befolyásolják a betétbiztosítási rendszerek feladataik ellátására való képességét;
  • A jövőbeli szakértői értékelések esetében a betétbiztosítási stressztesztek keretrendszerének előnyére válhat, ha javítanák a bejelentett eredmények összehasonlíthatóságát és következetességét.

Az Európai Bankhatóság (EBA) közzétette első szakértői értékelését a stressztesztekről és a betétbiztosítási rendszerek ellenálló képességéről. A szakértői értékelés célja a betétbiztosítási rendszerek ellenálló képességének értékelése a betétbiztosítási rendszerek stressztesztjeinek eredményei alapján, valamint a bevált gyakorlatok és javítandó területek meghatározása volt.

A jelentésben az EBA 27 uniós tagállam 32 betétbiztosítási rendszere által elvégzett 135 stresszteszt eredményeit értékelte. Az elsőbbséget élvezőtesztek kiterjedtek a betétbiztosítási rendszerek működési és finanszírozási képességeire, a hitelintézetek egységes ügyfélnézeti adataira (single customer view - SCV), amelyek betétesi információkat tartalmaznak a betétbiztosítási rendszerek kifizetésére való felkészüléshez, valamint a betétbiztosítási rendszerek közötti határokon átnyúló együttműködésre a határokon átnyúló fióktelepek esetében.

Az EBA arra a következtetésre jutott, hogy az ilyen tesztek a betétbiztosítási rendszerek beavatkozásainak előkészítésére létrehozott eszközzé váltak. Ezenkívül az EBA azon a véleményen van, hogy a betétbiztosítási rendszerek stressztesztjeiről szóló iránymutatásban körvonalazott osztályozási rendszer alkalmazásával a betétbiztosítási rendszerek általános ellenálló képessége EU-szerte „elfogadható”, ami az „optimális” után a második legjobb lehetséges eredmény. Ez azt jelenti, hogy a feltárt hiányosságok elszigeteltek és/vagy a betétbiztosítási rendszerek a hitelintézetek fizetésképtelenné válásának időpontjában könnyen kezelhetők, és nem valószínű, hogy befolyásolnák a betétbiztosítási rendszerek azon képességét, hogy feladataikat a betétbiztosítási rendszerekről szóló irányelvvel (DGSD) összhangban végezzék. A jelentés meghatározta azokat a jól működő gyakorlatokat is, amelyeket számos betétbiztosítási rendszer alkalmazott, és amelyeket a többi betétbiztosítási rendszer figyelembe vehet.

Az EBA néhány hiányosságot is kiemelt, és korai javaslatokat adott a keret javítására és fejlesztésére vonatkozóan. Az EBA különösen azt állapította meg, hogy az elvégzett gyakorlatok típusában és az eredmények jelentésében mutatkozó eltérések megnehezítik az EBA számára a teszteknek a betétbiztosítási rendszerek közötti összehasonlítását, ami akadályozza a kívánt konzisztenciát. Az EBA ezért korai javaslatokat adott arra vonatkozóan, hogy miként lehetne fokozni a jövőbeli szakértői értékelések összehasonlíthatóságát. Ezek a korai javaslatok hozzájárulnak a betétbiztosítási rendszerek stressztesztjeiről szóló EBA-iránymutatások bármely esetleges jövőbeli felülvizsgálatához is.

Bár az EBA által végzett szakértői értékelés a DGSD által előírt rendszeres feladat, az a COVID-19 világjárvány kitöréséből eredő rendelkezéseket is tartalmaz. Konkrétabban, a jelentés felvázolja azokat a tanulságokat, amelyeket egy olyan EU-tagállamban történt valós kifizetési esetből vont le, amely egybeesett a világjárvánnyal. A jelentés korai javaslatokat is tartalmaz arra vonatkozóan, hogyan lehetne javítani a keretrendszert azáltal, hogy megvizsgálják, hogyan ösztönözhetik a betétbiztosítási rendszereket olyan „különleges” tesztek elvégzésére, ami lehetővé tenné számukra a súlyos üzletmenet-folytonossági problémákkal – például a világjárványokkal, az áramkimaradásokkal vagy a jelentős működési zavarokkal – járó forgatókönyvek értékelését.

Jogalap

A DGSD előírja a tagállamok számára, hogy gondoskodjanak arról, hogy a betétbiztosítási rendszerek stresszteszteket végezzenek rendszereiken. 2016-ban az EBA iránymutatásokat adott ki a betétbiztosítási rendszerek stressztesztjeiről, amelyek meghatározták a tárgykört, az elveken alapuló követelményeket, valamint egy négy „elsőbbségi tesztet” tartalmazó listát, amelyeket a betétbiztosítási rendszereknek le kellett folytatni és 2019. július 3-ig az EBA felé jelenteni egy előre meghatározott jelentési sablon segítségével. A DGSD viszont megköveteli az EBA-tól, hogy ezeket a jelentéseket felhasználja az EU valamennyi betétbiztosítási rendszerének szakértői értékeléséhez, és ezt a feladatát legalább ötévente végezze el.

Dokumentumok

Linkek