2023. május 24.

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA), az EU pénzügyi piacokat szabályozó és felügyelő hatósága, nyilvánosságra hozta az ÁÉKBV-irányelv és az ABAK-irányelv szerinti eszközértékelési szabályok felügyelésével kapcsolatban a nemzeti felügyeleti hatóságokkal (NCA-k) folytatott közös felügyeleti fellépésről (Common Supervisory Action, CSA) szóló jelentését.

A zárójelentésben az ESMA bemutatja a 2022-es CSA-folyamat alapján készült elemzését és következtetéseit, és a következő területeken talál javítanivalót:

1. Az értékelési politikák és eljárások megfelelősége;

2. Értékelés stresszhelyzetet jelentő piaci körülmények között;

3. Az értékelési funkció függetlensége és harmadik fél értékbecslők igénybevétele;

4. Az értékelési hibák korai észlelési mechanizmusai és a befektetők kártalanítása.

A jelenlegi gazdasági környezet tükrében lényeges, hogy az NCA-k foglalkozzanak a CSA során feltárt hiányosságokkal, és fordítsanak továbbra is kiemelt figyelmet azokra a kevésbé likvid eszközökből eredő potenciális értékelési problémákra, amelyek természete növelheti a befektetési alapok bizonyos típusai közötti strukturális likviditási eltéréseket. Ez különösen igaz a magántőke- és ingatlaneszközökbe fektető alapokra, amelyek a hosszú távú modellektől való nagyfokú függésük és az eszközeik likviditásának hiánya miatt nagyobb mértékben ki lehetnek téve az átértékelési kockázatoknak.

A CSA 2022 januárjában indult azzal a céllal, hogy értékelje, elősegítse és érvényesítse, a felügyelt szervezetek eszközértékelésre vonatkozó szervezeti követelményeknek való megfelelését. A CSA azt is vizsgálta, hogy betartják-e az értékelési elveket és módszereket annak érdekében, hogy pénzügyi pozícióik - az alkalmazandó szabályokkal összhangban - igaz és valós értéket tükrözzenek mind a normál, mind a stresszhelyzetet jelentő piaci körülmények között.

Következő lépések

Az ESMA a CSA megállapításaira alapozva, elő fogja segíteni az NCA-k közötti eszmecserét az eszközértékelés témájában, különösen a stresszhelyzetet jelentő piaci körülmények között. Mindezt annak érdekében, hogy mind a piaci szereplők, mind az NCA-k jobban felkészüljenek az értékeléssel kapcsolatos kihívások kezelésére a jövőbeni stresszhelyzetekben. Az ESMA emellett üdvözli, hogy az NCA-k tervezik a CSA során feltárt hiányosságok nyomon követését, és - ahol szükséges - támogatja a jogérvényesítési intézkedések alkalmazását.

Az ESMA angol nyelvű közleménye