2022. április 4.

Az EU értékpapír-piaci szabályozó hatósága, az Európai Értékpapírpiaci Hatóság (ESMA) közzétette a short ügyletekről szóló rendelet (SSR) felülvizsgálatáról szóló végső jelentését. A végső jelentés a működés javítása érdekében olyan célzott módosításokat javasol, amelyek a rövid és hosszú távú tilalmak elrendelésére vonatkozó eljárások, az ESMA beavatkozási hatásköreinek, a fedezetlen short ügyletek tilalmának, valamint a nettó rövid pozíciók kiszámításának és közzétételének tisztázására irányulnak.

Az ESMA végső jelentésében számba veszi a Covid19-járvány kitörését követően szerzett tapasztalatokat. Ez az érintett illetékes hatóságok által elfogadott veszélyhelyzeti intézkedésekre, valamint az ESMA-nak a short ügyletek uniós szintű nyomon követésének előmozdítása érdekében bevezetett, a nettó rövid pozíciók bejelentési küszöbértékének ideiglenes csökkentésére vonatkozik.

Az ESMA az amerikai és más piacokon az úgynevezett meme-részvények kapcsán tapasztalt nagy volatilitás miatt azt is mérlegelte, hogy hasonló jelenségek kialakulhatnak-e az uniós piacokon, és újraértékelte a fedezetlen short ügyletekre vonatkozó SSR-rendelkezéseket.

A végső jelentés három fő területre fókuszál:

  • A Covid19-válság során elfogadott veszélyhelyzeti intézkedések hatásainak empirikus elemzése. Az ESMA az érintett illetékes hatóságok számára a hosszú és rövid távú tilalmak elrendelésére, az ESMA számára pedig a beavatkozási hatáskörök elfogadására vonatkozó szabályok módosításait javasolja. E módosítások célja annak biztosítása, hogy a vonatkozó eljárások egyértelműek, egyszerűbbek és kellően rugalmasak legyenek az érintett illetékes hatóságok és az ESMA számára a vészhelyzetek hatékony kezelése érdekében;
  • A nettó rövid pozíciók kiszámítása jelenlegi keretrendszerének, a mentesülő részvények listájának és a shortoláskor teljesítendő, úgynevezett lokalizációs szabálynak a felülvizsgálata. Ez utóbbi tekintetében a javaslat a nyilvántartási követelmények bevezetése és a szankciók bizonyos fokú harmonizációja révén a fedezetlen short ügyletekre vonatkozó meglévő szabályok megerősítését tartalmazza; és
  • A nettó rövid pozíciók átláthatóságára és közzétételére vonatkozó keretrendszer értékelése, figyelembe véve a közelmúlt piaci eseményeit is. Az ESMA javasolja egy, a nettó rövid pozíciók közzétételére és nyilvánosságra hozatalára alkalmas ESMA központi rendszer bevezetését, valamint az érintett illetékes hatóságok számára az egész EU-ra kiterjedő azon kötelezettség bevezetését, amely szerint rendszeres időközönként közzé kell tenniük az aggregált nettó rövid pozíciókat kibocsátókra lebontva, integrálva minden olyan egyedi pozíciót, amely eléri vagy meghaladja a bejelentési és közzétételi küszöbértéket.

A következő lépések

Az ESMA benyújtotta a végső jelentést az Európai Bizottságnak, és kész technikai útmutatást nyújtani, amennyiben a Bizottság úgy dönt, hogy folytatja az SSR felülvizsgálatát.

Az ESMA angol nyelvű közleménye