2021. március 31.

A három európai felügyeleti hatóság (EBA, EIOPA és ESMA – az ESA-k) közzétette első közös kockázatértékelési jelentését a 2021-es évre vonatkozóan. A jelentés kiemeli, hogy a COVID-19 világjárvány továbbra is nagymértékben befolyásolja a rövid távú helyreállítási kilátásokat. Kiemel továbbá számos sebezhetőségi pontot a pénzügyi piacokon, és figyelmeztet az esetleges további piaci korrekciókra.

2020 második felében javultak a makrogazdasági feltételek, amit a folyamatban lévő fiskális és monetáris politikai erőfeszítések is alátámasztottak, de a COVID-19 világjárvány 2020 utolsó negyedévében újból megjelent, ami növekvő gazdasági bizonytalansághoz vezetett. A védőoltások bevezetésének megkezdése döntő fontosságú a középtávú várakozások szempontjából, de a termelési kapacitás elégtelensége, a szállítások késedelme, valamint a vírus mutációival kapcsolatos kockázatok nagymértékben befolyásolják a rövid távú helyreállítási kilátásokat.

A makrogazdasági bizonytalanság általában nem tükröződött az eszközértékelésekben és a piaci volatilitásban, amelyek visszanyerték a válság előtti szintet, rávilágítva az értékelések gazdasági fundamentumoktól való függetlenítésének folyamatos kockázatára.

E kockázatok és bizonytalanságok fényében az ESA-k azt tanácsolják, hogy a nemzeti felügyeleti hatóságok, a pénzügyi intézmények és a piaci szereplők tegyék meg a következő szakpolitikai intézkedéseket:

  • Felkészülés az eszközminőség várható romlására: a bankoknak ki kell igazítaniuk tartalékolási modelljeiket a világjárvány gazdasági sokkhatásának megfelelő kezelése és a tartalékok megfelelő szintjének időben történő felismerése érdekében. Hatékonyan át kell alakítaniuk az eladósodott, de életképes kitettségüket. A felügyeleteknek továbbra is kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a bankok tartalékolási politikáira;
  • A hosszú távon alacsony kamatláb-környezetet és annak kockázatait kezelő további intézkedések kidolgozásának folytatása: bár az alacsony kamatlábak fontosak a gazdasági tevékenység támogatása szempontjából, azonban negatívan hatnak a bankok kamatjövedelmére, és továbbra is az életbiztosítási és nyugdíjpénztári-ágazat fő kockázatának számítanak. A biztosítók számára fontos, hogy a szabályozási keretrendszer tükrözze a kamatlábak elmúlt években tapasztalt meredek csökkenését és a negatív kamatlábak meglétét is. A pénzügyi intézményeknek továbbra is figyelemmel kell kísérniük és fel kell készülniük a kamatlábak változásaira, különösen a hosszú lejáratú kamatlábak közelmúltbeli felfelé történő eltolódása és az ebből következő, az inflációs nyomással kapcsolatos aggályok fényében;
  • A megbízható hitelezési gyakorlatok és a kockázatok megfelelő árazásának biztosítása: a bankoknak továbbra is alapos kockázatértékeléseket kell végezniük annak biztosítása érdekében, hogy a hitelezés a jövőben is életképes maradjon, és ezt a felügyeleteknek szorosan nyomon kell követniük. A bankoknak továbbra is alapos kockázatértékeléseket kell végezniük annak biztosítása érdekében, hogy a hitelezés életképes maradjon, többek között az állami támogatási intézkedések, mint például a hitelmoratórium és az állami garanciarendszerek lejárta után is;
  • Konzervatív osztalékfizetési és részvényvisszavásárlási politika alkalmazása: a kifizetések nem haladhatják meg az óvatossági küszöbértékeket, valamint
  • A befektetési alapoknak tovább kell fokozniuk felkészültségüket a visszaváltások és az értékelési sokkok esetleges növekedésével szemben: ennek érdekében felügyelni kell az alapok befektetési stratégiájának, a likviditási profiljának és a visszaváltási politikájának az összehangolását, valamint az alapok likviditás-értékelési és kockázat értékelési folyamatait az értékelési bizonytalanság tekintetében.

A jelentés letöltése

Háttér

A három ESA rendszeresen és szorosan együttműködik gyakorlataik következetességének biztosítása érdekében. A közös bizottság különösen a pénzügyi konglomerátumok felügyelete, a számvitel és a könyvvizsgálat, az ágazatközi fejlemények mikroprudenciális elemzése, a pénzügyi stabilitással kapcsolatos kockázatok és sebezhetőségek, a lakossági befektetési termékek, valamint a pénzmosás elleni küzdelem területén tevékenykedik. Emellett a közös bizottság fontos szerepet játszik az Európai Rendszerkockázati Testülettel folytatott információcserében is.

A közös bizottság az Európai Bankhatóság (EBA), az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) és az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA), együttesen az ESA-k közötti együttműködés fóruma.

Az európai felügyeleti hatóságok angol nyelvű közleménye az EIOPA oldalán