2021. június 23.

  • A jelentés az ESG-kockázatok egységes definícióit és transzmissziós csatornáit határozza meg az intézmények számára, továbbá az eredményes kockázatkezeléshez szükséges értékelési módszereket azonosítja.
  • Az EBA az ESG-kockázatok üzleti stratégiákba, vállalatirányításba és kockázatkezelésbe, valamint felügyeletbe történő megfelelően időzített integrálását javasolja.
  • E jelentés útmutatást ad a felügyeleti elvárásokról, és megalapozza a témára vonatkozó jövőbeli EBA-iránymutatásokat.

Az Európai Bankhatóság (EBA) közzétette jelentését a környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) kockázatok kezeléséről és felügyeletéről. Az EBA szélesebb körű ESG-releváns tevékenységeinek kulcsfontosságú alkotórészét képező jelentés átfogó javaslatokkal szolgál arról, miként érdemes az ESG-tényezőket és ESG-kockázatokat a hitelintézetek és befektetési vállalkozások szabályozói és felügyeleti keretrendszerébe foglalni.

A jelentés az intézmények ESG-kockázatainak lehetséges pénzügyi hatásaival szembeni ellenálló képességére koncentrál különböző időhorizontokon. Ez az intézmények és felügyeletek általi alapos értékeléseket követel meg. Átfogóan és előre tekintően javasolt ezt kezelniük és korai, proaktív lépéseket kell tenniük.

Az ESG-kockázatok hatása. A jelentés felvázolja, hogy az ESG-tényezők (különösen az éghajlatváltozás) milyen hatással lehetnek az intézmények üzleti partnereire vagy befektetett eszközeire, befolyásolva a pénzügyi kockázatokat. Ezenkívül a jelentés ismerteti a rendelkezésre álló mutatókat, mérőszámokat és értékelési módszereket, amelyekre az eredményes ESG-kockázatkezelés érdekében van szükség, továbbá azonosítja az e téren még meglévő hiányosságokat és kihívásokat.

Ajánlások az ESG-kockázatokkal kapcsolatos megfontolások figyelembevételére. Az EBA ajánlásokkal szolgál az intézmények számára, hogy miként építsék be a stratégiáikba és céljaikba, valamint vállalatirányítási az ESG-kockázatokkal kapcsolatos megfontolásokat, továbbá hogyan kezeljék a kockázatvállalási hajlandóságukban és belső tőkeallokációs eljárásukban e kockázatokat, mint a pénzügyi kockázatok mozgatórugóit. Továbbá, az EBA módszerek és megközelítések kidolgozását javasolja, hogy az intézmények képesek legyenek tesztelni az ESG-tényezőkkel és -kockázatokkal szembeni hosszú távú ellenálló képességüket, ideértve forgatókönyv-elemzés alkalmazását.

Fokozatos bevezetésre vonatkozó javaslat. A felügyeleti felülvizsgálati és értékelési eljárás (SREP) továbbfejlesztése érdekében az EBA szükségesnek látja a vizsgálat időhorizontjának meghosszabbítását, különös tekintettel az üzleti modell ellenálló képességének értékelésekor. Annak érdekében, hogy a fizikai kockázatok, a vonatkozó szakpolitikai változások vagy az átfogóbb átállási trendek felmérhetővé váljanak, legalább 10 éves időszakot javasolt alkalmazni. A jelentés fokozatos bevezetési megközelítést javasol, kezdve az éghajlatváltozással kapcsolatos és környezeti tényezők és kockázatok üzleti modellel és vállalatirányítással kapcsolatos felügyeleti elemzésbe foglalásával, eközben ösztönözve az intézményeket és felügyeleteket adatok és eszközök kialakítására, hogy számszerűsítési módszertanokat dolgozzanak ki a felügyeleti elemzés lefedettségének más elemekre való kiterjesztése érdekében.

E jelentést az EBA és az európai felügyeleti hatóságok (ESA-k) tőkekövetelmény-rendelethez (CRR) kapcsolódó publikációival, taxonómiai rendelettel és a pénzügyi szolgáltatási ágazatban a fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről szóló rendelettel (SFDR) együtt kell figyelembe venni, amelyek kulcsfontosságú mutatószámokkal szolgálnak a stratégiák és a kockázatkezelés támogatásához. A jelentésben meghatározottak szerint az EBA az ESG-kockázatokra, átállási kockázatokra és fizikai kockázatokra vonatkozó 3. pillér szerinti közzétételi követelményeket az év folyamán később fogja publikálni.

Jogalap és háttér

A tőkekövetelmény-irányelv (CRDV) 98. cikkének (8) bekezdése és a befektetési vállalkozásokról szóló irányelv (IFD) 35. cikke megbízza az EBA-t egy jelentés kidolgozásával, amely az ESG-kockázatok egységes definícióival, valamint megfelelő minőségi és mennyiségi kritériumokkal (ideértve stresszteszteket és forgatókönyv-elemzéseket) szolgál az ESG-kockázatok által az intézetek rövid, közép- és hosszú távú pénzügyi stabilitására gyakorolt hatásának értékelése érdekében. Továbbá felhatalmazzák az EBA-t, hogy tanulmányozza az intézetek által megvalósítandó intézkedéseket, eljárásokat, mechanizmusokat és stratégiákat az ESG-kockázatok azonosítása, értékelése és kezelése, valamint ezeknek az illetékes hatóságok által végzett felülvizsgálatába és értékelésébe történő lehetséges integrálásának felmérése érdekében.

A jelentés az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és az Európai Bizottságnak továbbításra került, felkérve őket annak figyelembevételére a fenntartható finanszírozásra vonatkozó megújított stratégiával, valamint a CRR/CRD felülvizsgálatával összefüggésben. A jelentést és ajánlásait az EBA ESG-kockázatkezelésére vonatkozó EBA-iránymutatások kidolgozásának, valamint a SREP-iránymutatások frissítésének alapjaként fogja felhasználni. Ezenkívül az EBA szekvenciális megközelítést fog alkalmazni, és felhasználja e jelentés eredményét a befektetési vállalkozásoknak szóló, az IFD 35. cikke szerinti SREP-iránymutatások kellő időben történő továbbfejlesztésére.

DOKUMENTUMOK

LINKEK