Az Európai Parlament szakértői bizottsága, az Európai Tanács és az Európai Bizottság részvételével zajló úgynevezett Trialógus tárgyalások során már korábban egyetértés született arról, hogy a Szolvencia II rendszernek szabályozási szinten kell foglalkoznia a hosszú távú garanciákat tartalmazó biztosítási termékekkel, mivel a Szolvencia II egyes elemei nem veszik teljes körűen figyelembe ezen termékek sajátosságait. A Trialógus tárgyalások jelenlegi szakaszában a felek az Omnibus II direktíva szövegezéséről, azon belül kiemelt témaként hosszú távú garancia témakörhöz kapcsolódó eszközök tartalmáról folytatnak egyeztetéseket.

A Trialógusban résztvevő felek 2012 nyarán megegyeztek, hogy a Szabálycsomag-tervezetre vonatkozóan hatásfelmérést (a továbbiakban: Hatásfelmérés) szükséges elvégezni, amelynek során meg kell vizsgálni, hogy annak alkalmazása milyen hatást gyakorolna az ügyfelekre, az egyedi szóló szintű (viszont)biztosítókra, a nemzeti felügyeletekre, illetve a teljes pénzügyi rendszerre.

A Hatásfelmérés végrehajtása szabályozási szempontból kiemelt jelentőségű. Annak eredménye lehet alapja a politikai egyezségnek, így az jelentősen befolyásolni fogja az Omnibus II direktíva és így végső soron a Szolvencia II irányelv végleges tartalmát. Ezzel lehetővé válna a Szolvencia II második és harmadik szintű joganyagainak véglegesítése és a Szolvencia II rendszer mielőbbi hatálybalépése.

A Hatásfelmérés alapvetően az alábbi témaköröket kívánja tesztelni:

  1. adaptált releváns kockázatmentes kamatok lejárati szerkezete („korábbi CCP”, új nevén adaptáció);

  2. a kockázatmentes hozamgörbe-pontok megfigyelhető lejáratokon túli előrebecslése és a hosszú távú forward hozamhoz történő konvergencia gyorsasága („extrapoláció”);

  3. az illeszkedési kiigazítás alkalmazása egyes meghatározott életbiztosítási kötelezettségekre („korábbi matching prémium”, új nevén matching adjustment, MA);

  4. az illeszkedési kiigazítás alkalmazása egyéb biztosítási kötelezettségekre („wide” vagy „laza” MA);

  5. átmeneti intézkedések (áttérés a garantált technikai kamatlábról a kockázatmentes hozamgörbére).

A Hatásfelmérés (Long-Term Guarantees Impact Assessment, LTG IA) addig nem tud elindulni, amíg a Hatásfelmérés alapjául szolgáló, politikai és módszertani kereteket meghatározó dokumentumot (Terms of Reference, ToR) a Trialógusban részt vevő felek nem hagyták jóvá, illetve amíg az EIOPA a ToR alapján nem dolgozza át a Hatásfelméréshez készített részletes módszertani útmutatót (technikai specifikációt).

A ToR-t egyelőre a Trialógus nem hagyta jóvá, erre a felek és a meghatározó tagállamok érdekütközése miatt a mai napig nem került sor. A Hatásfelméréshez készített technikai specifikáció gyakorlatilag a QIS5 technikai specifikációra épül, amelyet az Omnibus II irányelv-tervezet és a legújabb második szintű (L2) jogszabály-tervezet tartalmának megfelelően felülvizsgáltak és ennek következtében több helyen jelentősen módosítottak. A hosszú távú garanciákkal foglalkozó módszertani részeket jelenleg még nem tartalmazza a technikai specifikáció, mivel azt csak a ToR jóváhagyott tartalma alapján fogják beépíteni az anyagba.

Az EIOPA ugyanakkor – annak érdekében, hogy a biztosításpiaci szereplők időben megismerhessék a részletes módszertant és észrevételt tehessenek – úgy döntött, hogy 2012. október 18-án munkaanyagként nyilvánosságra hozza a Hatásfelmérés során alkalmazandó technikai specifikáció és kapcsolódó mellékleteinek azon részét (Part I), amely a hosszú távú garanciás eszközökre vonatkozó külön módszertani részt még nem tartalmazza.

A technikai specifikáció ezen része, illetve a kapcsolódó mellékletek megtalálhatóak az alábbi linken:

http://archive.eiopa.europa.eu/consultations/qis/insurance/long-term-guarantees-assessment/index.html

Kérjük a biztosítók érintett szakértőit, hogy a mellékelt dokumentumokat tekintsék át, és esetleges észrevételeiket jutassák el a Felügyelet részére. Az EIOPA jelenleg dolgozza ki a Hatástanulmánnyal kapcsolatos kérdések és válaszok (Q&A) eljárását. Ez várhatóan úgy fog történni, hogy a biztosítóknak a saját nemzeti felügyeletükre kell küldeni a kérdéseket, amelyek továbbítják ezeket az EIOPA erre a célra felállított munkacsoportjához. Az eljárás miatt kérjük előre is, hogy kérdéseiket a nyilvánosságra hozott technikai specifikációval, illetve majdan a Hatásfelméréssel kapcsolatban is angol nyelvenküldjék meg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének a már ismert hatastanulmany[kukac]pszaf.hu email címre.

Tájékoztatjuk a biztosítókat, hogy jelenleg a Felügyeletnek jelenleg nincsen információja azzal kapcsolatban, hogy hivatalosan mikor fog elindulni a Hatásfelmérés. Amint a hivatalos indulásról információt szerzünk, a biztosítókat hivatalosan is felkérjük a Hatásfelmérésben való részvételre.