Az Európai Bankhatóság (EBA) nyilvánosságra hozta az IFRS 9-re (International Financial Reporting Standards/nemzetközi pénzügyi beszámolókészítési standardok) vonatkozó ütemtervét, amely részletes áttekintést nyújt az IFRS 9 alkalmazásával összefüggő tervezett, átfogó ellenőrzési tevékenységről. Az EBA továbbá megkezdte az IFRS 9 alkalmazásával kapcsolatos összehasonlító elemzését egy intézménymintán. Ennek célja az intézmények által követett különböző modellezési gyakorlatok áttekintése és annak elemzése, milyen hatást gyakorol az IFRS 9 alkalmazása a várható hitelezési veszteségekre a saját tőke és a szabályozói minimumhányadok tekintetében.

Az EBA eddig több felmérést végzett az IFRS 9 uniós pénzügyi intézményekre gyakorolt hatásáról, és előzetes megfigyeléseket tett közzé a bevezetés kezdeti szakaszairól. Ütemtervében az EBA világossá teszi abbéli szándékát, hogy folytatni kívánja az IFRS 9 konzisztens alkalmazásának elősegítését és folyamatos nyomonkövetését , és tovább dolgozik az IFRS9 és egyes prudenciális követelmények kölcsönhatásán. Az ütemterv tartalmazza e munka különböző szakaszait; mind minőségi, mind pedig mennyiségi vonatkozásait illetően. A munkaterv megvalósítására az elkövetkező hónapokban és években kerül sor.

Az IFRS 9 alkalmazás összehasonlító elemzése fontos állomást képez a már folyamatban lévő mennyiségi megfigyelő tevékenységgel összefüggésben. Ezen feladat középpontjában annak megállapítása áll, vajon a különböző modellezési technikák és inputok alkalmazása vezethet-e jelentős inkonzisztenciákhoz a várható hitelezési veszteség (expected credit loss, ECL) összege tekintetében, ami közvetlen hatással van a saját tőke és a szabályozói minimumhányadok nagyságára. Az EBA támaszkodni fog a prudenciális modellek összehasonlító elemzése kapcsán szerzett tapasztalatokra és szaktudásra, amelyekre a szabályozó és felügyeleti hatáságok eddig szert tettek. Az IFRS 9 összehasonlító elemzésének első szakaszában a cél a modellezési gyakorlatokról szóló információk gyűjtése és az intézmények által jelentendő mennyiségi paraméterek első értékelésének elvégzése lesz. Az intézményminta hasonló az EBA által az IFRS 9-ről korábban készített felmérések során alkalmazotthoz.

Az EBA konzultált az összehasonlító elemzéssel kapcsolatban szakmai társulásokkal, a szektort reprezentáló bankokkal és külső auditorokkal. Az EBA továbbra is szorosan együttműködik az érintettekkel az összehasonlító feladat és általában az IFRS 9 alkalmazásával összefüggő nyomonkövetés céljából. 

2019. július 23.

Kapcsolódó dokumentumok:

Roadmap for IFRS 9 deliverables 

Kapcsolódó linkek:

Accounting and auditing

EBA provides preliminary assessment on post-implementation impact of IFRS 9 on EU Institutions