2020. március 25.

  • Az EBA rugalmasságra és pragmatizmusra szólít fel a prudenciális keretrendszer alkalmazásában, és tisztázza, hogy adósságmoratóriumok esetén nincs automatikus átminősítés a nemteljesítő (default), átstrukturált vagy IFRS 9 szerinti magasabb kockázati státuszba.
  • Mindazonáltal az EBA kitart a megfelelő kockázatmérés fontossága mellett, és elvárja az intézményektől, hogy kezeljék prioritásként az adósok fizetési valószínűségének egyedi értékeléseit, amikor lehet.
  • A fogyasztóvédelem prioritás marad, és a pénzügyi intézményeknek biztosítaniuk kell a teljes körű tájékoztatást, továbbá az ügyfelek érdekében kell eljárniuk, rejtett díjaktól mentesen és a hitelminősítésekre való automatikus hatás nélkül.
  • Ezekben az időkben létfontosságúak a jól működő pénzforgalmi szolgáltatások, és az uniós jog által megengedett küszöbig fel kell emelni az érintésmentes fizetések értékhatárát.

Az illetékes hatóságokhoz intézett 2020. március 12-i felhívását követően, hogy használják ki a szabályozás által biztosított teljes flexibilitást, az Európai Bankhatóság (EBA) kiadott egy második közleményt, hogy további értelmezést adjon a prudenciális keretek működésére vonatkozóan a nemteljesítő hitelek minősítésével, az átstrukturált kitettségek azonosításával és ezek számviteli elszámolásával kapcsolatban. Ezek a magyarázatok segíteni fognak a jelenlegi válság hatásainak figyelemmel kísérésében, kiemelten fontos kockázati mutatók következetességének és összehasonlíthatóságának biztosításában az EU bankszektorának egészében. Ezen túlmenően az EBA emlékezteti a pénzügyi intézményeket fogyasztóvédelmi kötelezettségeikre, ideiglenesen feloldja a pénzforgalmi szolgáltatók néhány beszámolási kötelezettségét, és felszólítja a pénzforgalmi szolgáltatókat, hogy érintésmentes fizetési küszöbértékeiket emeljék a törvényes limitig.

Az EBA támogatja a nemzeti kormányok és uniós szervek által a koronavírus káros rendszerszintű gazdasági hatásának kezelése érdekében általános moratóriumok formájában tett és javasolt intézkedéseket. A közlemény tisztázza a moratóriumoknak a kitettségek prudenciális és számviteli kezelését érintő következményeit, ugyanakkor ismételten kifejezésre juttatja annak döntő fontosságát, hogy a kitettségek besorolásának pontosan és időszerűen kell tükröznie bármilyen eszközminőség-romlást.

Külön kiemelendő, hogy az EBA tisztázta, hogy jogalkotási kezdeményezés miatti, minden hitelfelvevőnek szóló általános fizetési halasztások nem vezetnek a nemteljesítő, átstrukturált vagy fizetési valószínűtlenségi kategóriákba történő automatikus besoroláshoz. A fizetés valószínűségének egyedi értékelését előnyben részesíteni.

Az EBA ugyancsak kiemelte, hogy az IFRS 9 nemzetközi számviteli standard alkalmazásakor elvárás az intézményekkel szemben bizonyos fokú mérlegelés alkalmazása, valamint azon hitelfelvevők megkülönböztetése, akiknek hitelképességét a jelenlegi helyzet hosszú távon nem befolyásolná jelentősen, azoktól, akiknél a hitelképesség helyreállítása valószínűtlen.  Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) szintén kiadott egy közleményt, amely további iránymutatást tartalmaz az EU tagállamai által a COVID-19-cel kapcsolatos válságra adott válaszként elfogadott gazdasági támogató és könnyítő intézkedések számviteli következményeiről.

Miközben a prudenciális oldalon rugalmasságot biztosít az általános fizetési halasztások támogatása érdekében, az EBA hangsúlyozta, hogy a fogyasztóvédelemmel kapcsolatban nincs rugalmasság. Az EBA felszólított minden hitelezőt, hogy a fogyasztók érdekében cselekedjen.  Különösképpen gondoskodjanak arról, hogy az ügyfelek teljes mértékben megértsék minden meghozott intézkedés következményét, ne legyenek rejtett díjak, és az ilyen új feltételeknek ne legyen automatikus hátrányos hatása az ügyfelek hitelminősítésére.

Végül az EBA felhívta a figyelmet a megfelelően működő pénzforgalmi szolgáltatások fontosságára ebben az időszakban, ajánlotta az érintésmentes fizetések alkalmazását 50 eurós értékhatárig, továbbá arra biztatta a fogyasztókat és kereskedőket, hogy hozzanak egészségügyi intézkedéseket és fontoljanak meg minden fizetési módot, illetve minden fizetési lehetőséget az üzletekben való fizetések során. 

További intézkedések a bankok kulcsfontosságú műveletekre való összpontosításának támogatása érdekében 

Azon döntését követően, hogy támogatja a bankok kulcsfontosságú műveletekre való összpontosítását és rövid távon korlátoz minden nem alapvető fontosságú kérést, az EBA felülvizsgálta valamennyi folyamatban levő tevékenységét, amely a következő hónapokban visszajelzéseket igényel a bankoktól, és úgy határozott, hogy:

  • két hónappal kiterjeszti a folyamatban levő nyilvános konzultációk kapcsán meghatározott határidőket;
  • későbbi időpontra halaszt minden, már beütemezett nyilvános meghallgatást, és azokat távolról, telefonos konferencián vagy hasonló eszközön keresztül folytatja le;
  • kiterjeszti a beküldési határidőt a finanszírozási tervek adataira vonatkozóan;
  • a Bázeli Bankfelügyeleti Bizottsággal koordinálva kiterjeszti a beküldési határidőt a 2019. decemberi adatokon alapuló mennyiségi hatásvizsgálatra (QIS) vonatkozóan.

Kapcsolódó dokumentumok

Közlemény a nemteljesítésre és átstrukturálásra vonatkozó prudenciális keretrendszer, valamint az IFRS 9 alkalmazásáról - a COVID-19-cel kapcsolatos intézkedések vonatkozásában (angol nyelven)

Közlemény fogyasztói és fizetési ügyekről tekintettel a COVID-19 járványra (angol nyelven)

További intézkedések a bankok kulcsfontosságú műveletekre való összpontosításának támogatása érdekében: az EBA elhalasztott tevékenységei

Az ESMA közleménye angol nyelven és annak nem hivatalos magyar nyelvű fordítása