2022. november 18.

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA), az EU pénzügyi piacokat szabályozó és felügyelő hatósága észrevételeket vár az alapok nevében szereplő ESG-vel vagy fenntarthatósággal kapcsolatos kifejezések használatára vonatkozó iránymutatás tervezetéhez.

Az alapok neve hatékony marketingeszköz. A befektetők félrevezetésének elkerülése érdekében az ESMA úgy véli, hogy az alapok nevében szereplő ESG-vel és fenntarthatósággal kapcsolatos kifejezéseket érdemben alá kell támasztani olyan fenntarthatósági jellemzőkkel vagy célkitűzésekkel, amelyek tisztességesen és következetesen tükröződnek az alap befektetési célkitűzéseiben és politikájában. Az ESMA különösen az alapok nevében szereplő ESG-vel vagy fenntarthatósággal kapcsolatos kifejezések használatának alátámasztásához elegendő befektetések minimális arányára vonatkozó mennyiségi küszöbértékek bevezetésével kapcsolatban várja az érdekeltek visszajelzéseit.

Verena Ross, az ESMA elnöke elmondta:

„Ezzel a konzultációval az ESMA továbbra is prioritásként kezeli az átláthatóság növelését és a zöldrefestés kockázatának kezelését, amint azt az ESMA stratégiája és Fenntartható Finanszírozási Ütemterve is meghatározza.

A konzultáció során kikérik az érdekelt felek véleményét egy olyan javaslatról, amely a felügyeleti konvergencia előmozdítására irányul a nemzeti felügyeleti hatóságok által az ESG-vel vagy fenntarthatósággal kapcsolatos kifejezések alapok nevében történő használatának értékelése terén.

A cél az, hogy a befektetők védelmet élvezzenek a nem megalapozott vagy eltúlzott fenntarthatóságra vonatkozó állításokkal szemben, miközben mind a nemzeti felügyeleti hatóságok, mind az alapkezelők számára egyértelmű és mérhető kritériumokat biztosítanak az ESG-vel vagy fenntarthatósággal kapcsolatos kifejezéseket tartalmazó alapok nevének értékeléséhez.”

Az ESG-vel vagy fenntarthatósággal kapcsolatos kifejezések alapok nevében történő használatára vonatkozó iránymutatás tervezetéről szóló konzultációs dokumentum főbb elemei – amelyekkel kapcsolatban az ESMA az érdekelt felek visszajelzését kéri – a következők:

  • mennyiségi küszöbérték (80%) az ESG-vel kapcsolatos szavak használatára vonatkozóan;
  • további küszöbérték (50%) a „fenntartható” vagy bármely fenntarthatósággal kapcsolatos kifejezés kizárólagos használatára a 80%-os küszöbérték részeként;
  • minimális biztosítékok alkalmazása az ilyen kifejezéseket használó alapok valamennyi befektetésére (kizárási kritériumok);
  • további megfontolások bizonyos típusú alapok (index- és társadalmi hasznosságú alapok) esetében.

Az ESMA javasolja, hogy az iránymutatás tervezet az ESMA honlapján megjelenő fordításának közzétételét követő 3 hónap elteltével legyenek alkalmazandók. Továbbá egy 6 hónapos átmeneti időszak használata ajánlott az iránymutatás alkalmazásának időpontja előtt indított alapok számára, hogy azok megfeleljenek az iránymutatásoknak.

A következő lépések

Az ESMA a konzultáció 2023. február 20-i lezárását követően mérlegelni fogja a konzultációra kapott visszajelzéseket az iránymutatás véglegesítése céljából.

Az ESMA angol nyelvű közleménye