2021. február 4.

A három európai felügyeleti hatóság Közös Bizottsága (EBA, EIOPA és ESMA - ESA-k) benyújtotta az Európai Bizottságnak a pénzügyi szolgáltatási ágazatban a fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről szóló uniós rendelet (SFDR) szerinti közzététel tartalmáról, módszereiről és ismertetéséről szóló végleges jelentést, beleértve a szabályozási technikai standardok tervezetét is.

A javasolt RTS célja, hogy megerősítse a befektetők védelmét azáltal, hogy javítja a környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) információk közzétételét a befektetők számára a befektetési döntések fő káros hatásaira és a pénzügyi termékek széles körének fenntarthatósági jellemzőire vonatkozóan. Ez segíti majd a fenntartható termékekkel kapcsolatos befektetői igények kielégítését, és csökkenti a zöldrefestés kockázatát.

Steven Maijoor, az ESA Közös Bizottságának elnöke így nyilatkozott:

„A ma közzétett jelentős szabályrendszer szilárd alapot biztosít az ESG jelentéstételének javításához és a zöldrefestés megakadályozásához. Egyensúlyt teremtenek az SFDR hatálya alá tartozó pénzügyi termékek körének egységes nyilvánosságra hozatala, és annak felismerése között, hogy azok hossza és összetettsége tekintetében igen változatos dokumentumokban szerepelnek majd. Az ESA-k megvizsgálták az érdekelt felek konzultációs visszajelzéseit, és kiigazították a javasolt közzétételeket.”

Főbb javaslatok

A káros hatásokra vonatkozó főbb szervezeti szintű közzétételek

A befektetési döntések által a fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt fő kedvezőtlen hatásokat közzé kell tenni szervezethonlapján. A nyilvánosságra hozatalnak olyan nyilatkozat formájában kell történnie, amely bemutatja, hogy a beruházások milyen kedvezőtlen hatást gyakorolnak

· az éghajlatra és a környezetre, valamint

· a társadalmi és a munkavállalókat érintő ügyekre, az emberi jogok tiszteletben tartására, a korrupcióellenes és megvesztegetés-ellenes szempontokra.

Az ESA-k frissítették a fő káros hatásokra vonatkozó mutatók listáját. Az SFDR-ben a káros hatásokról szóló közzététel az arányosság elvén alapul – a kevesebb mint 500 alkalmazottat foglalkoztató vállalatok esetében a szervezeti szinten közölt a káros hatásokról szóló jelentés a „betart vagy indokol” elv alapján alkalmazandó.

Termékszintű közzétételek

A pénzügyi termékek fenntarthatósági jellemzőit vagy célkitűzéseit a vonatkozó ágazati szerződéskötést megelőző és időszakos közzétételek mellékletében, az előírt jelentéstételi sablonokban és a szolgáltatók weboldalain kell közzétenni.

A javaslatok a következőkre vonatkoznak:

· A szerződéskötést megelőző tájékoztatásnak tartalmaznia kell annak részleteit, hogy egy környezetvédelmi vagy társadalmi jellemzőkkel rendelkező termék/fenntartható beruházási célkitűzés hogyan felel meg ezen jellemzőknek/célkitűzéseknek.

· A szervezet weboldalára vonatkozó információk a pénzügyi termékek környezeti vagy társadalmi jellemzőiről/a termék fenntartható befektetési célkitűzéséről és az alkalmazott módszertanról.

· Az időszakos jelentésekben szereplő információk az alábbiakat tartalmazzák: (I) a termékek milyen mértékben felelnek meg a környezeti és/vagy társadalmi jellemzőknek a megfelelő mutatók alkalmazásával; és (II) a fenntartható beruházási célkitűzésekkel rendelkező termékek esetében, beleértve azokat a termékeket is, amelyek célja a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése.

· A „nem okoz jelentős kárt” elvvel kapcsolatos információk: annak alátámasztása, hogy a fenntartható beruházások nem járnak jelentős káros hatással más fenntartható beruházási célkitűzésekre.

Mivel az ESA-k nem voltak felhatalmazva arra, hogy a közzétételekre vonatkozóan különbséget tegyenek a pénzügyi piaci szereplők és a termékek között, az RTS valamennyi pénzügyi termék tekintetében harmonizált megközelítést tartalmaz. Ezért a termékek igen széles körét érintően ugyanazokat a közzétételi követelményeket szükséges teljesíteni a meglévő ágazati közzétételi dokumentumok mellékleteiként, amelyek részletezettsége (granularitása) és hossza eltérő.

A következő lépések

Az Európai Bizottság várhatóan a közzétételtől számított 3 hónapon belül jóváhagyja az RTS-t.

Míg a pénzügyi piaci szereplőknek és a pénzügyi tanácsadóknak az SFDR-ben a fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekre vonatkozóan megállapított legtöbb rendelkezést 2021. március 10-től kell alkalmazniuk, az RTS alkalmazását az ESA-khoz intézett EB-levélnek megfelelően egy későbbi időpontra halasztják. Az ESA-k az RTS-tervezetben azt javasolták, hogy az RTS alkalmazási időpontja 2022. január 1. legyen.

Az ESA-k az SFDR alkalmazásának időpontja előtt nyilvános felügyeleti nyilatkozatot kívánnak kiadni az SFDR követelményeinek hatékony és következetes alkalmazása és az SFDR következetes nemzeti felügyeletének megteremtése érdekében.

Az ESA-k egy taxonómiával kapcsolatos közzétételekről szóló konzultációt is megjelentetnek a Taxonómiai rendelet hatálya értelmében, amely módosítja az SFDR 8. cikkének (4) bekezdésében, 9. cikkének (6) bekezdésében és 11. cikkének (5) bekezdésében foglalt felhatalmazásokat.

Háttér

2019. december 9-én az SFDR megjelent a Hivatalos Lapban. A taxonómiai rendeletet 2020. június 22-én tették közzé a Hivatalos Lapban.

A végleges jelentés figyelembe veszi a 2020 áprilisában elindított konzultációs dokumentummal kapcsolatban kapott visszajelzéseket.

DOKUMENTUMOK

Az európai felügyeleti hatóságok közös végleges jelentése az SFDR szerinti közzététel tartalmáról, módszereiről és bemutatásáról szóló RTS-ről

A szerződéskötést megelőző és időszakos ESG pénzügyi termékinformációk fogyasztói tesztelése (AFM)

A szerződéskötést megelőző és időszakos ESG pénzügyi termékinformációk fogyasztói tesztelése (Warsaw School of Economics)

A Közös Bizottság angol nyelvű közleménye az EBA oldalán

LINKEK

Közös RTS a pénzügyi piaci szereplőkre vonatkozó ESG közzétételi standardokról

Átláthatóság és 3. pillér