2020. január 13.

Az Európai Bankhatóság (EBA) jelentést tett közzé a Big Data és fejlett adatelemzések (BD&AA) bankszektorbeli legújabb tendenciáiról, valamint a BD&AA fejlesztésének, végrehajtásának és átültetésének fő szempontjairól. Az értékelés célja az érdekelt felek közötti tudásmegosztás, és különösen a szabályozásért felelős intézmények és a felügyeletek fejlődésre vonatkozó tájékozottság biztosítása, ezzel támogatva a technológiai semlegesség érvényesülését a szabályozási és felügyeleti megközelítésekben. A szükséges kompetenciák iránti igény egyre fontosabbá válik, ami komoly kihívást jelent az intézmények, a felügyeletek és a szabályozók számára. A képzés és a fejlesztés, valamint az érdekelt felek szorosabb együttműködése megfelelő kiindulópont lehet e kihívás kezeléséhez.

A pénzügyi szektor egészében kialakulóban van az „adatközpontú” megközelítés, amely hatással van az intézmények üzleti stratégiáira, kockázataira és működésére, a még folyamatban lévő gondolkodásmód és a kultúra béli változással egyidőben. Az EBA jelentése olyan BD&AA-technikákra összpontosít, mint például a gépi tanulás (a mesterséges intelligencia egyik fajtája), amelyek túlmutatnak a hagyományos üzleti intelligencián, hogy mélyebb összefüggéseket fedezzenek fel, előrejelzéseket készítsenek, vagy ajánlásokat fogalmazzanak meg az adatok különböző forrásainak és típusainak felhasználásával. .

Az érintett érdekelt felekkel folytatott folyamatos együttműködés és az innováció nyomon követésére szolgáló eszközeinek használata révén az EBA gyorsan növekvő érdeklődést figyelt meg a BD&AA megoldások alkalmazása iránt, annyira, hogy háromból két uniós hitelintézet már alkalmaz ilyen megoldásokat. A BD&AA alkalmazások valamennyi intézmény valamennyi területén hasznosak lehetnek, mivel hatékonysági, termelékenységi és költségmegtakarítási szempontból javíthatják a meglévő szolgáltatásokat, vagy új üzleti lehetőségeket teremthetnek. Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb intézmény jelenleg egyszerűbb algoritmusokat használ, amelyek a banki alapadataikra támaszkodnak. A jelenlegi helyzet azonban gyors ütemben fejlődhet az elkövetkező néhány évben.

Az EBA által azonosított fő pillérek, melyek elősegíthetik a fejlett adatelemzések bevezetését az adatkezelés, a technológiai infrastruktúra, az elemzési módszertan, a szervezet és az irányítás. Emellett megfelelő és kellő mértékű figyelmet kell fordítani az alábbi „bizalmi elemek”-re egyaránt:

  • Etika
  • Megmagyarázhatóság és értelmezhetőség
  • Méltányosság és az elfogultság elkerülése
  • Nyomonkövethetőség és ellenőrizhetőség
  • Adatvédelem
  • Adatminőség
  • Biztonság
  • Fogyasztóvédelem

Az EBA úgy véli, hogy további erőfeszítésekre van szükség annak biztosításához, hogy a BD&AA megoldások tiszteletben tartsák és integrálják ezeket a „bizalmi elemeket”. E cél elérése érdekében kockázatalapú megközelítést lehetne alkalmazni bizonyos „bizalmi elemekre”, az egyes BD&AA alkalmazások hatásától függően. Például szigorúbb követelmények vonatkozhatnak az „Megmagyarázhatóság” elemre, ha ez hatással lehet az üzletmenet-folytonosságára vagy kárt okozhat az ügyfélnek.

Az etika területén a jelentés közvetlenül hivatkozik az Európai Bizottság által felállított, a mesterséges intelligenciával foglalkozó magas szintű uniós szakértői csoport által kidolgozott, „Megbízható Mesterséges Intelligenciára vonatkozó etikai iránymutatás”-ra.

Az EBA továbbra is figyelemmel kíséri a fejlesztéseket, melyek az új technológiák pénzügyi szolgáltatásokban való alkalmazásának ütemével összhangban vannak és adott esetben további munkát végez a felügyeleti következetesség fokozása és a felügyeleti koordináció megkönnyítése érdekében.

Jogalap és háttér

A jelentés az EBA alapító rendelete 9. cikkének (2) bekezdése alapján készült, amely felhatalmazza a Hatóságot az új és a meglévő pénzügyi tevékenységek nyomon követésére. Ez a kötelezettség az EBA hatáskörének valamennyi területére kiterjed, beleértve a hitelintézetek, a pénzügyi konglomerátumok, a befektetési vállalkozások, a pénzforgalmi intézmények és az elektronikuspénz-kibocsátó intézmények tevékenységeit is.

A jelentés az EBA pénzügyi technológiára vonatkozó, 2018 márciusában közzétett ütemtervének is megfelel, amely a 2018/2019-es év prioritásai között azonosította a kialakuló tendenciák nyomon követését, valamint a pénzügyi technológia használatából eredő prudenciális kockázatok és lehetőségek elemzését.

 

Dokumentumok

Végső jelentés a nagy adathalmazokról és a fejlett elemzési

Az EBA angol nyelvű sajtóközleménye

Hivatkozások:

Kiadványok a pénzügyi innovációról