A hitelintézeti törvény szerint 2011. június 30-tól nem végezhet majd pénzügyi szolgáltatáshoz kötődő közvetítést Magyarországon olyan természetes személy, aki nem rendelkezik megfelelő szakirányú felsőfokú vagy egyéb, a jogszabály által felsorolt szakmai végzettséggel (például könyvvizsgálói oklevéllel, banki, pénzügyi vagy értékpapír-piaci szakügyintézői képesítéssel), ezek hiányában pedig nem tette le a PSZÁF által koordinált hatósági vizsgát. A jogszabályváltozások célja, hogy csak a megfelelő tudással rendelkező közvetítők értékesítsenek – sokszor bonyolult feltételű – hitelintézeti konstrukciókat az ügyfelek számára.

A PSZÁF a tavalyi év derekán közzétette – s azóta frissítette – honlapján (www.pszaf.hu) a hatósági vizsgaszabályzatot, a képzések és vizsgák időpontjára vonatkozó tájékoztatókat, a képző szervek listáját, elérhetőségét, illetve az írásbeli hatósági vizsgán feltehető vizsgakérdések teljes lajstromát is. A vizsgára jelenleg 37, a felnőttképzési törvény szerint akkreditált képző intézménynél lehet felkészülni szerte az országban, minimum 30 órás tanfolyam keretében, de a közvetítőket foglalkoztató pénzügyi intézmények maguk is szervezhetnek kurzusokat. A PSZÁF havi legalább 2 vizsgaidőpontot hirdet meg (augusztus és december kivételével), legalább 3 hónappal az alkalmak előtt. A hatósági vizsga lebonyolítását jelenleg 481, a PSZÁF által nyilvántartott vizsgabiztos felügyeli.

A törvénymódosításoknak köszönhetően jelentősen kibővült a hitelközvetítők fogyasztóvédelmi célú ügyfél-tájékoztatási kötelezettsége. Közölniük kell például az ügyfél számára, hogy a közvetítés során ki fizeti számukra a közvetítői díjat, munkájuk során a pénzügyi intézmény vagy (alkuszként) az ügyfél megbízásából járnak-e el, hol érhető el felügyeleti nyilvántartásuk, s hogyan állnak helyt az ügyfélnek esetlegesen okozott kárért.

A PSZÁF koordinálásával 2008 októbere óta van lehetőség a biztosításközvetítő magánszemélyeknek is a hitelközvetítőihez hasonló hatósági vizsga letételére. Idén február elejéig közel 11,5 ezer független és több mint 9,5 ezer függő közvetítő tett le sikeres vizsgát, közel 700 fő pedig már mindkét végzettséggel rendelkezik. A biztosításközvetítői vizsgáztatást jelenleg 39 felnőttképző intézmény és 222 vizsgabiztos segíti.

Budapest, 2011. február 16.

Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete

További információ a sajtónak:
Binder István szóvivő, PSZÁF
telefon: 489-9235
e-posta: sajto@pszaf.hu
www.pszaf.hu